Witaj na Hardstyle & Hardcore!

Aby wejść do panelu należy się zalogować!
Zarejestruj się lub

Logowanie

Regulamin

1. Na forum wymieniamy swoje poglady oraz opinie na dany temat. Jednak robimy to w sposób pokojowy.
2. Cierpliwoœć i tolerancja. Nie wszystko o co poprosisz dostaniesz w ten sam dzień. Czasami trzeba poczekać.
3. Czytaj uważnie posty. Staraj sie nie zadawać pytań które było zadawane 20 razy w tym samym temacie.
4. Jako że nie każdy regulamin jest perfekcyjnym ideałem, zatem administrator oraz moderator forum -dla dobra narodu- może ukarać ostrzeżeniem użytkownika, jeżeli uzna to za słuszne.
5. W razie wszelkich watpliwosci pisać na PW do Administratora lub Moderatora.
Wiecej!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: poradnik, tracklisty

[poradnik] Tracklisty
Autor Wiadomość
SchizeQ 

Informacje
Piwa: 3135

$ wspomagacz (Ilość: 1) HF Stage @ SIL wspomagacz (Ilość: 1)

Wysłany: 14-06-2012, 21:08   [poradnik] Tracklisty #1

Głowna zasada bycia (naj)lepszym to niemowienie wszystkiego co sie wie, ale postanowilem sie podzielic wszystkimi moimi spostrzezeniami które zebralem przez 5 lat. Postaram sie napisac w miare zrozumiale, w punktach i z przykładami. Jesli jakis dj badz tez inny drajwer uwaza ze gadam glupoty to niech sie nie krepuje i pisze tutaj, nie mowie ze mam we wszystkim racje i jestem megaohah najlepszy.

1. Dostosuj sie do Publicznosci/Audycji.

Mała wioska pod wypizdowej dolnoslaskim, pierwsza impreza z cyklu Hardstyle Night, normalnie w klubie graja hazele, robert m itp kwiatki.

* Staramy sie zagrac wszystko co byc moze ludzie gdzies kiedys uslyszeli np Puta Madre, Green Stuff, FTS, The Prophecy - Te tracki znaja wszyscy którzy mieli kontakt z hsem przez jakas godzine swojego zycia.

* Gramy cos co ludzie mogli slyszec, ale nawet jesli nie slyszeli to morda im sie ucieszy i nie zmiecie z parkietu pt "o em gie ale ten didzej chujowo gra, same sieki :/ ;/ ;/" tu moze byc Lose My Mind, Traveling, So High. Ogólnie duzo chwytliwej melodii i najlepiej wokalu. Uwaga - nie kazdy melodyjny kawalek jest dobry, nie kazdy wokal jest dobry. Na to trzeba troche obserwacji i wyczucia.

* Gramy kawałki z motywami ogólnie znanymi ale nie z hardstyle. Tu moga byc remixy The Prodigy, Bootlegi trackow house (np Let The Bass Kick Headhunterz Remix), przeróbki starych "klasyków np Traffic. Remixy rockowych klasyków np Wild Motherfuckerz - B2BW, Brainkicker - Queen Must Go Down itp.

Wraz z wyczuciem ludzi i kazda kolejna edycja mozemy zagrac mocniej/lzej/wiecej klasykow/wiecej spiewania. Kazdy klub jest inny i ja mimo ze troche tego juz zwiedzilem zawsze obawiam sie "pierwszych edycji" bo nieraz sie czlowiek przeliczyl w jedna i w druga strone :P

2. Unikaj "Hitów".

Wiem, małe zaprzeczenie tego co pisałem wyzej, ale u góry była mowa o miejscu nieznanym albo takim gdzie wiemy ze ludzie uciekną jak bedzie zle.
Ten punkt niej est juz taki oczywisty, widac to po wielu DJach od nas i tych zachodnich.
Hity to nie zawsze tracki dobre, to nie zawsze tracki słabe lub mocne. To tracki ograne w danym momencie. Jesli widzimy ze w tym tygodniu wychodzi track Headhunterza, hymn duzej imprezy albo cos co NA 100% BEDZIE GRANE to nie grajmy tego. :) Brzmi dziwnie ale taka prawda, ludzie po kilku setach z tym trackiem maja dosc kawalka, przewijają sety albo po prostu ich nie sciagają. Pytanie czy chcemy byc jednymi z wielu (nawet dobrych) DJów czy wyjatkowymi? Ja od zawsze mialem to podejscie i zawsze moje sety miały jakies przebicie bo wyróznialy sie z reszty.

Ale po pewnym czasie track o którym mowilem przechodzi w faze "klasyka". Jesli zagramy go za pol roku ludzie przyjmą go z usmiechem na twarzy, ale trzeba dac go najpierw ograć, jesli sie obroni bedzie "klasykiem" do którego wiekszosc chetnie wróci.

3. Unikaj tracków jednego artysty.

czesto jest tak, ze łatwo nam sie miksuje np jeden po drugim tracki Vazarda, Enigmato czy chociazby Headhunterz'a. Dlatego ze razem latwo kleja sie do kupy bo zrobil to jeden czlowiek i trzymamy sie jego stylu. Niestety to jest gwózdz do naszej trumny. Co z tego ze ludzie lubia Noisecontrollers? Jesli zagramy w secie 10 tracków Noisecontrollers to uwierzcie mi, ludzie chetniej wtedy siegna po ich seta z tymi trackami niz po waszego. Poza tym granie trackow glownie jednego artysty(szczegolnie z czolowego labelu) moze swiadczyc o waszej nieznajomosci gatunku. Wyobrazcie sobie ze nie macie kompletnie pojecia o trance i chcecie nagrac seta. Stawiam ze wasza tracklista bedzie sie skladala z Armina, Dash Berlin i ATB. W druga strone bedzie to Wildstylez, HHz, Noisecontrollers - Ci fani/sluchacze którzy ogarniaja wyczuja ze cos jest nie tak. Oczywiscie wiadomo mozna zagrac np 2-3-4 kawałki ktoregos jegomoscia. Ale najlepiej nie wszystkie po sobie i nie grajmy 4 trackow kogos jesli set ma lacznie 7 trackow(np 30 min).

Wyjatkiem sa sety z serii Mega/Gigamix, Tribute itp. Niestety(albo i stety) wiekszosc producentów juz takie tributy od kogos ma. szczegolnie jesli wybieracie kogos tak powszechnego jak np Noisecontrollers - wystarczy przeszukac lsdb, kilkanascie takich sie znajdzie bez problemu. Jesli Tribute to upoewnijcie sie ze nikt was nie uprzedzil/producent sam takiego nie zrobil.

4. Build Up.

Są dwie (mnie znane) szkoły układania tracklist. Nie bede mowic jak sie konkretny styl nazywa o nei wiem ale wiem jak to wyglada.

Styl w którym ukladam ja i wiekszosc o ile nie wszyscy polacy:

Wolno
Słabo
Mocniej
Jeszcze mocniej
Jeszcze Szybciej
Najmocniej i najszybciej

Brzmi calkiem logicznie ale to nei jest takie oczywiste jak sie nieraz przekonałem. Oczywiscie nikt nikogo nie zmusza do zaczynania od samego początku. Mozna zaczac od etapu "mocniej" byle zachowac dalsza kolejnosc. Widziałem sety w których ludzie grali np Delete - Formula a 2 tracki pozniej Wasted Penguinz - Melancholia. Jak ktos zna obydwa tracki i ma odrobine wyobrazni to wie ze to nei ma ładu i składu, grane z "łapanki" z case'a.

Drugi styl, w polsce rzadko spotykany:

Wolno
Słabo
Mocniej
Najmocniej
Mocno
Lzej
Słabo

chodzi o pewien punkt kulminacyjny i stopniowe przechodzenie od jednego stylu tracków do drugiego. To dobra metoda jesli wiemy ze po nas ktos np zacznie od hardtrance. Wtedy nie ma tego skoku z napierdalania 160 w tech/hardtrance'owe melodie na 140.

5. Dogadaj się z reszta Line Upu.

Jesli jestes skumplowany z ludzmi którzy beda grac na konkretnej audycji badz imprezie i wiesz ze graja w podobnym stylu do twojego lepiej sie z nimi skontaktuj wczesniej.
Pewnie wiekszosc z was byla na jakies potupajce gdzie graja eskowe hity i nic czlowieka nie wkurwia tak jak Seksualna Nebezpeczna 4 razy w ciagu 2 godzin. To samo z hardami, ile razy widziało sie komentarze "boze XXXXX leciało 4 razy, ilez mozna to grac". Nie wiem jak imprezy na których nei gram ale 90% ustalam sobie z reszta line upu. "chce zagrac to, to , to i tamto, masz moze w swojej TL?" albo wysylam/ktos wysyla swoja gotowa trackliste i staramy sie nie powtarzac danego tracka wiecej niz 2 razy przez cala noc. Tak smao mialem juz na kilku audycjach gdzie nie chcielismy nikomu podjebac/dublowac trackow.

6. Odbiegnij od reszty i zaskocz.

Ten punkt dosc podobny do unikania hitów ale w troche innym kontekscie. Szczególnie tyczy się audycji typu Early Hardstyle Weekend gdzie z góry mamy narzucony "temat" i gra 20 osób. Wiadomo ze sa z góry przewidziane tracki które ktos zagra np Dana - Back In Time. Track zajebisty, mocny, dla wielu sentymentalny - ale co z tego skoro nie bedziesz kims wyjatkowym kto to zagra? Pamietajcie zeby zawsze przyjmowac ze miedzy kilkoma DJami znajdzie sie 1 ktory na to nie wpadnie i to wlasnie on to zagra.

7. Nie graj tego samego w kolejnym epizodzie

Nie wazne jak zajebisty bylby track staraj sie go uniknac w kolejnej audycji. Jesli masz wiernych fanów, sa to potencjalni sluchacze ktorzy poprzedni epizod maja juz przesluchany 20 razy a w nastepnym uslysza to samo? Po kilku takich akcjach stracisz sluchaczy. To samo tyczy sie imprez na "tym samym terenie". Jesli przypadkowo grasz Dzisiaj w Katowicach a za tydzien w chorzowie to prawdopodobnie wielu ludzi z pierwszej imprezy znajdzie sie na drugiej. O ile jeden track ok, dwa, trzy tez. To pol tracklisty swiadczy o twoim olewczym podejsciu i jechaniu na jednym sprawdzonym schemacie.

8. Nie graj całych EPek

Jesli w zeszlym tygodniu wyszla super EPka i 4 tracki wkurwiaja w parkiet zostaw sobie 2 tracki na kolejna okazje. Czesto sa to tracki tego samego artysty, jesli umieszczasz je wszystkie to pokazuje ze sciagasz/kupujesz 2 EPki i grasz z nich pol seta bo o innych trackach nic nie wiesz.

9. Grandmaster Q - Something To Party

Zawsze kiedy ukladam TL w glowie mam tekst tego tracka:

Something old, something new
Something borrowed, something blue
Something grey, can't stay
I wanna party every day

Link

Tzn nie bój sie zagrac czegos o czym ludzie zapomnieli, nie tylko same nowosci. tu nie chodzi tylko o early, ale sa tracki ktore np w 2010 byly na wielu imprezach i ludzie je pamietaja a nikt ich nie gral od 2 lat bo "sie ograly wczesniej". Uwierzcie mi ze to swiadczy o waszej "wiedzy hoistorycznej" a ludziom przywoluje wiele wspomnien i beda wam po secie dziekowac za niektore tracki. :)

10. Ciągnij temat

Jesli dobrze znasz tracki, a jestes przeciez DJem i powinienes to meicw malym palcu, pokojarz jeden z drugim, utwórz kawałek historii. Byc moze tylko ty ja zrozumiesz, ale to jest BARDZO fajne. Sa rozne rodzaje "łaczenia" , moze to byc np ten sam wokal w 2 roznych trackach, ten sam tytul, ten sam klimat. Opcji jest mnóstwo i to od Ciebie zalezy co i jak polaczysz. Mimo ze to bylo kilka lat temu ale do dzisiaj pamietam ze swietne sety nagrywał na hardstyle.pl MoN. Jego tracklisty skladaly sie wylacznie z jednego tematu przewodniego, np wojna. tytul, wokale itp w kazdym tracku bylo o wojnie. To samo mozna zrobic z wieloma motywami :)

11. Wypelniacze czasu

Wiele trackow, tym bardziej w dzisiejszych czasach ma tylko czesc kawałka dobra. Grajac przykladowo intro -> build -> zejscie mamy juz 2 minuty w secie wiecej, "zuzywamy" mniej perełek :)
1:43:15 to co zrobilem z Isaac - Go Insane(Coone Remix), dokladnieo to mi chodzi :)
http://www.youtube.com/wa...d&v=ebm2P2L_Dyk

Dodatkowo intro/outro do setów daja nam jakas minute czy dwie do calosci seta.

12. Nie bój sie innych gatunków.

nie mam na mysli oczywiscie miksowania trance z hardstyle(bezposrednio, jesli robimy to w ciagu okreslonego czasu to jest ok), ale sa gatunki "sasiednie" np Hardtrance, hardcore, hardtechno itp. Ogolnie to co gra na podobnym BPM i w podobnym klimacie do tego co wybierzemy z HS. Tracklisty które nie zamykaja sie w jednym gatunku robia wrazenie, przykladowo: http://lsdb.eu/set/112024...i-23-05-12.html Ja chetnie do tego seta wracam bo jest wyjatkowy, inny niz reszta.

Te 12 punktów to nie wszystko, pewnie o czyms zapomnialem i postaram sie to dopisac jak sobie przypomne. Jesli trzeba poprawcie mnie, nie jestem nieomylny.

Podziękowali:macek91, BD.Lukash, BEBE, Ray Destino, Danes, N-Core, Xahon, Regain, armyofhardcore, kych0, noisyboy, hayer86, koko123, Knifeman, Norek, Ivanow, prusio, Rawness, korkizz, Firsteffect, LeD, UbeX, zaba1163, Q-DC__, Chaotic Spirit, QuaRiS, Xearo, bartusieks, Kogeki
Obsługa forum
Gość
Informacje
(0/dzień)
Piwa: 0

Wysłany: Dzisiaj 21:13   Utwórz konto w serwisie #2

Aby zobaczyć resztę postów musisz się ZAREJESTROWAĆ. BĄDŹ ZALOGOWAĆ
Temat [poradnik] Tracklisty zawiera 9 postów.

Podziękowali:macek91, BD.Lukash, BEBE, Ray Destino, Danes, N-Core, Xahon, Regain, armyofhardcore, kych0, noisyboy, hayer86, koko123, Knifeman, Norek, Ivanow, prusio, Rawness, korkizz, Firsteffect, LeD, UbeX, zaba1163, Q-DC__, Chaotic Spirit, QuaRiS, Xearo, bartusieks, Kogeki
Odpowiedz do tematu
1 użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)